O nama     Uslovi korištenja     Impresum     Oglašavanje     Pravila privatnosti     Kontakt

Struja poskupljuje usred zime: Hoće li građani RS moći podnijeti nove troškove?

Zahtjev za poskupljenje struje stiže baš u trenutku kada se pale grijalice. Koliko tačno više novca će građani morati izdvajati iz svojih džepova vlast još uvijek nije odlučila. S druge strane, struka upozorava, sve bi moglo dovesti do ozbiljnih posljedica po životni standard. Uslijediće lančana poskupljenja.

Vijest o mogućoj većoj cijeni struje građane RS ne iznenađuje. Na poskupljenja, čini se, navikli.



“Ja imam švajcarsku penziju, a jedva i s njom izmaknem ovdje”, “Ma ni slučajno, ni slučajno da poskupi” – neki su od komentara građana Banjaluke.

Elektroprivreda RS zatražila je povećanje cijene struje i do 20 odsto. No, nije to jedini njihov zahtjev. Traže i spuštanje pragova u svoju korist, a na račun kupca. Iza svega krije se dvostruko povećanje, objašnjavaju u udruženju potrošača.

“Na primjer, zelena zona je bila oko 500 kilovata, a sada bi trebalo da bude negdje oko 300, znači faktički poskupljenje neće biti nekih 20 odsto kao što je najavljeno nego će ići i više”, pojašnjava Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača “Zvono” Bijeljina.

Poskupljenje struje najavljeno je i za privredu. Da je neprihvatljivo bilo kakvo povećanje, stava su i poslodavci.

“Trenutno momenat bilo kojih poskupljenja resursa u RS se može smatrati kao vrlo veliki negativan efekat na poslovanje koje će se odraziti prije svega na konkurentnost. Pad tražnje za robama i uslugama iz RS, BiH pa i regiona prema tržištu EU i to u konačnici se odrazilo padom industrijske proizvodnje, padom zaposlenosti u tekućnoj i prošloj godini tako da neprihvatljivo je povećanje i ono što je mnogo bitnije zbog čega se to povećanje, ako dođe do njega, dešava”, ističe Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca RS.

Prema pisanjima portala Capital, u EPRS podneseni zahtjev Regulatornoj komisiju za energetiku pravdaju ogromnim rastom troškova. Iako se iz Elektroprivrede nisu oglašavali, premijer RS navode indirektno potvrđuje. Utjeha koju pruža je da konačni pečat, kako kaže, daje Vlada.

“Elektroprivreda smatra da treba da dođe do povećanja cijene električne energije, a na kraju konačnu odluku donosi država i institucije države, tako da nemojte se previše brinuti”, umiruje premijer RS Radovan Višković.

Prema dosadašnjim iskustvima, Regulatorna agencija nikada ne odobri traženi iznos. EP traži više da bi dobila manje, u konačnici željeni cilj. No poskupljenja će biti, potvrđuje to dobacivanjem predsjednik RS Milorad Dodik nakon prvobitno optužbi upućenih novinarima da lažu: “Je li povećana cijena struje? Pa nije, tako reci da nije povećana.”

“Biće neko povećanje”, dodaje se iza kamera.

Na sve je oštro reagovala i opozicija u RS. Lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović podnio je i krivičnu prijavu protiv direktora Elektroprivrede RS Luka Petrovića optužujući ga za kriminal.

“Struja poskupljuje prije nego što su i zvanično objavljeni rezultati na CIKU koliko je ko imao glasova i nije još čak završen taj izborni ciklus a a već vam je stigla faktura za korupciju u izbornoj kampanji”, kaže Vukanović.

Sve bi moglo dovesti do lokalne inflacije, zatvaranja proizvodnje onih subjekata za koje će nove cifre biti prevelik iznos, a na koncu do ugroženog životnog standarda, stav je ekonomista. Sa odlukama, upozoravaju, treba biti oprezan. Ponašanje Elektroprivede, u najmanju ruku, bezobrazno je.

“Pitanje rastrošnosti EPRS i trošenje na reklame, luksuzne stvari, parkinge, kada vidite da tako jedan monopolista, jer je EP monopolista u RS, troši novac neracionalno, onda se zapitate zašto mi to kao građani moramo da platimo”, napominje ekonomista Zoran Pavlović.

Potencijalno povećanje struje pomenuto je još početkom ove godine kada je RS izgubila spor za slovenskom elektroprivredom kojoj mora isporučivati trećinu proizvedene struje, ostajući na taj način bez dijela za izvoz. Struja je posljednji put poskupila početkom prošle godine nakon opštih izbora kada je ukinuta tkzv.jeftina tarifa, a uvedeno pravilo da oni koji troše više plaćaju skuplju struju od onih koji troše manje. Takvu odluku oborio je Ustavni sud RS nakon godinu dana. I tada su, a po svemu sudeći i sada će, ceh platiti jedino građani.

Znate nešto više o tekstu ili želite prijaviti grešku?

Najnovije
PROČITAJTE VIŠE