O nama     Uslovi korištenja     Impresum     Oglašavanje     Pravila privatnosti     Kontakt

Kaznena politika u BiH: Seksualni predatori prolaze s minimalnim kaznama

Šest godina zatvora. Toliko je pravosudni sistem u Republici Srpskoj procijenio da vrijedi uništeno djetinjstvo četrnaestogodišnje djevojčice koju je otac seksualno zlostavljao.

Ovaj slučaj, koji se dogodio u ljeto 2020. godine, završio je presudom koju je žrtva dočekala kao punoljetna osoba. Slučaj ove djevojčice nije izoliran.



Jedan od najsvježijih primjera koji je šokirao javnost je slučaj glumca Muamera Kasumovića, koji je jednogodišnju kaznu za zlostavljanje maloljetnika otkupio. Takve presude obeshrabruju žrtve, upozoravaju iz Fondacije Lara, koja se već godinama bavi ovom problematikom.

“Svrha kažnjavanja, poput prevencije ili zadovoljenja pravde, u ovakvim slučajevima u potpunosti izostaje. Zakoni ostaju strogi samo na papiru,” izjavila je Slađana Milovanović iz Fondacije.
Analizom 22 presude, Fondacija je utvrdila da su kazne često bliže zakonskom minimumu, a u nekim slučajevima i ispod njega, što dodatno urušava vjeru u pravosudni sistem.

Poražavajuća je činjenica da su kazne za seksualne predatore često čak tri puta blaže od kazni za djela poput pljačke.

Advokat Aleksandar Jokić ističe za N1 nesrazmjer u kaznenoj politici: “Štetnost prema društvenoj percepciji kod seksualnih predatora je nesumnjivo veća nego kod, recimo, krađa ili posjedovanja opojnih sredstava, ali kazne za ta djela često su blage ili neadekvatne.”

Iako sudovi imaju pravo uzeti u obzir olakšavajuće okolnosti, što često rezultira minimalnim kaznama, bivši sudija Milan Blagojević naglašava da je svaki predmet specifičan i da sudije odlučuju prema konkretnim okolnostima slučaja.

Pozitivan pomak je što su ove godine u oba entiteta uspostavljeni registri pedofila. Međutim, njihova tajnost izaziva zabrinutost.

“Zatvoreni tip registara otvara prostor za sumnje i potencijalno otežava prevenciju,” upozoravaju stručnjaci, prenosi Crna Hronika.

Znate nešto više o tekstu ili želite prijaviti grešku?

Najnovije
PROČITAJTE VIŠE