Daleko od očiju javnosti, bez bilo kakve rasprave i kriterija, Vlada Federacije BiH je donijela odluku da trgovine u Orašju mogu raditi nedjeljom.
Desilo se to samo nekoliko sedmica nakon što je usvojen novi Zakona o unutrašnjoj trgovini kojim je uvedena zabrana rada nedjeljom u trgovini. Koliko se užurbano radilo, dokazuje i da je odluka već objavljena u Službenom glasniku, prenosi potral Vijesti.ba.
Lideru HDZ-a Draganu Čoviću zaista se može čestitati. On je pokazao da je i iznad Zakona i institucija, da ruke 70 zastupnika koji su glasali za Zakon ne znače ništa, niti šta znače direktni mandati koje su im dali građani na izborima. Interes HDZ-a i njemu bliskih poduzetnika je iznad svega toga.
Kako je uopšte došlo do neradne nedjelje. Bio je to zahtjev radnika u trgovini, artikulisan prema Vladi FBiH kroz Sindikat. Poslodavci su pristali, pod jednim uslovom, da zabrana radom važi za sve jednako, bez izuzetka. I kada je sve usaglašeno i propisano Zakonom, jedna odluka Vlade FBIH promijenila je sve, i moguće izazvala lančanu reakciju te haos sa sličnim zahtjevima ostalih lokalnih zajednica. Na osnovu kojih kriterija će ih Vlada odbiti, kada kriteriji nisu uspostavljeni. Sve drugo je put u diskriminaciju. Jedini izlaz je stavljanje odluke van snage do formiranja Savjeta i uspostavljanja jasnih kriterija.
Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti FBiH šokiran je i zatečen, poručuju “odluka o izuzeću je preuranjena”.
“Mi smo kao sindikat očekivali vijest o tome da je Vlada FBiH usvojila Uredbu o izuzeću, kako bismo konačno imali realne osnove čak i za podnošenje zahtjeva od strane općina, kako bi se smanjio pritisak koji je evidentan i koji radnici osjećaju. Kriteriji koje sam ja imala priliku vidjeti su zaista realni i stoga sam jutros zatečena da je Odluka o izuzeću donesena prije usvajanja Uredbe o kriterijima”, kaže za Vijesti.ba predsjednica sindikata radnika trgovine Mersiha Beširović.
Onda dodaje da je u svakom slučaju, potrebno da prođu barem tri mjeseca kako bismo imali uopšte osnove da se govori o nekoj potencionalnoj šteti ili gubicima koji su posljedica zabrane rada nedjeljom. Na pitanje da prokomentaiše to da je odluka stavljena iznad zakona i da radnike iz Orašja Zakon nike zaštitio, Beširović odgovara:
“Mislim da je to pitanje za resorno ministarstvu i za Vladu FBiH koja je na sebe preuzela obavezu i odgovornost za provedbu Zakona. Ja vam mogu reći da su moje kolege prošle sedmice bili u Orašju, razgovarali su sa radnicima i oni su zaista bili jako zadovoljni sa tim da ne rade nedjeljom i praznicima”.
U obrazloženju odluke Grada Orašja je, između ostalog, navedeno da imaju specifičan geografski položaj unutar Federacije BiH i da značajan broj korisnika usluga u oblasti trgovine čine potrošači, kupci, te turisti-izletnici-jednodnevni gosti na teritoriju grada Orašja s područja susjedne Republike Hrvatske sa značajnim učešćem u ostvarenom prihodu kod privrednih subjekata koji obavljaju djelatnost u oblasti trgovine pa i ostalih uslužnih djelatnosti povezanih sa trgovinom kao što je ugostiteljstvo i turizam.
Ovo će u praksi značiti da će porodice iz Hrvatske koje požele otići u nedjeljnu kupovinu do Orašja to moći učiniti, jer je u Hrvatskoj nedjelja neradni i porodični dan, dok se vlast u Federaciji prema svojim radnicima ponaša kao prema robovima.
“Orašje je u obrazloženju svog zahtjeva za izuzeće istakla kako općina zavisi od prekogranične kupovine nedjeljom i čak ako se sjećam dobro, da će zabrana rada nedjeljom rezultirati masovnim otkazima i odlaskom građana iz BiH. Ako opstanak jedne općine zavisi od kupaca koji zato što ne mogu u kupovinu u Hrvatskoj dolaze u BiH taj jedan dan u sedmici, onda općina ali i cijela FBiH pa i država treba da se dobro zamisli kakva nas budućnost čeka”, kaže Beširović.
Dodaje da ne može komentarisati da li, i ko stoji iza ovoga.
“Ali građani i radnici znaju dobro ko im sjedi u općinskom vijeću, oni biraju te ljude na izborima i oni su im dali mandat da u njihovo ime upravljaju i općinom i životima njenih građana. Mi konačno moramo shvatiti svoje individualne uloge u procesima i odlukama koje donose u naše ime, oni koji nas predstavljaju. Moja poruka radnicima je da je prošlo vrijeme kada smo mogli sebi priuštiti da sjedimo i čekamo da drugi odlučuju o nama bez nas. Radnicima je mjesto u sindikatu i nadam se da će radnici to konačno shvatiti”, navodi Beširović.
Nezvanične informacije govore da je pritisak na vijećnike u Orašju, a potom i Vladu FBIH kroz HDZ BIH, presudno izvršio Drago Živković generalni direktor i vlasnik kompanije MAXI Orašje.