U Federaciji Bosne i Hercegovine uskoro bi moglo doći do značajnih izmjena u zakonodavnom okviru koji se odnosi na zaštitu žrtava nasilja u porodici. Naime, prema novim izmjenama Krivičnog zakona, nasilnicima će biti uvedene elektronske narukvice za praćenje izrečenih mjera zabrane, a kazne za orodično nasilje i nasilje prema ženama bit će drastično pooštrene, s ciljem veće zaštite žrtava.
Ministar pravde Federacije BiH, Vedran Škobić, naglasio je kako su kazne za nasilnike značajno povećane, uz ukidanje mogućnosti otkupa kazni zatvora. Također, novi zakon uvodi elektronske narukvice, koje će nasilnicima biti obavezne u cilju osiguravanja da poštuju mjere zabrane prilaska žrtvama. Elektronska narukvica omogućava nadležnim tijelima praćenje ponašanja nasilnika i sprječavanje ponovnog počinjenja nasilja.
Škobić je istakao kako je ova mjera najefikasnija u osiguravanju zaštite žrtava, posebno žena, te sprječavanju ponovljenih nasilnih djela. S obzirom na sve veću upotrebu informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nasilju, zakon sada uključuje i kazne za nasilje izvršeno putem interneta, kao i prijetnje, uznemiravanja i vrijeđanja na društvenim mrežama.
Izmjene zakona također uvode nova kaznena djela, uključujući uhođenje i zloupotrebu snimaka spolno eksplicitnog sadržaja, kao i odnos sa djetetom mlađim od 15 godina. Sve ove mjere imaju za cilj osiguranje veće zaštite žena i djece, a kazne za ta djela bit će drastično povećane.
Također, u zakon su uvedene strože mjere za kršenje izrečenih zabrana prilaska žrtvama. Kršenje tih mjera sada će biti kažnjavano novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine, pri čemu kazna zatvora neće moći biti otkupljena, što je novost u odnosu na prethodni zakonodavni okvir.
Iako su izmjene zakona dobrodošle, dužnosnici i organizacije civilnog društva smatraju da je zakon donesen s određenim kašnjenjem. Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice, ističe kako se u zakon nije uvrstila kriminalizacija femicida, iako su mnoge organizacije tražile veću zaštitu žena kroz prepoznavanje femicida kao posebnog krivičnog djela.
Meliha Sendić iz Centra ženskih prava iz Zenice također je naglasila za Bljesak.info nužnost usklađivanja zakona sa stvarnim potrebama na terenu, što je, kako kaže, bilo vidljivo i kroz desetogodišnji monitoring nevladinih organizacija.
Prema prijedlogu zakona, također će se osigurati financijska sredstva za sigurne kuće, čime će ove ustanove za žrtve nasilja postati institucionalizirane i održive. Sigurne kuće će dobivati sredstva iz državnog budžeta, a predviđeno je i omogućavanje osnivanja novih objekata u sredinama koje ih nemaju.
Izmjenama zakona također je precizirano da dijete nije više definirano kao osoba mlađa od 14 godina, nego do 18. godine, čime se dodatno pojačava zaštita maloljetnih žrtava nasilja.