Nermin Nikšić, premijer Vlade FBiH je na konferenciji za medije na kojoj se govori o minimalnoj plaći kazao je kako se u javnosti mogu čuti pogrešne informacije kada je u pitanju ova odluka. Kazao je kako je najglasniji jedan dio poslodavaca, dok drugi dio šuti, a Sindikati i radnici odluku podržavaju.
Na početku konferencije istaknuo je kako je neistina da će zbog ove odluke vlade poslodavci u budžet uplatiti dodatnih 860 milijuna maraka.
”To nije točno. Istina je jedino da će na bazi podataka procjene Federalne porezne uprave prema podacima o ostvarenju prihoda za prethodnu godinu po osnovu doprinosa za PIO/MIO i zdravstveno osiguranje uplatiti nešto manje od 460 milijuna KM”, istaknuo je dodajući da će za fond PIO/MIO biti uplaćeno 256 milijuna, za zdravstveno osiguranje 183 milijuna, a nekih 20-ak milijuna u fond solidarnosti.
Razmatrali nekoliko opcija
Objasnio je i kako je Vlada FBiH došla do odluke o povećanju minimalne plaće.
“Mi smo razmatrali nekoliko opcija kako da pomoć dođe do radnika, ovo što smo imali kroz uredbe da pređe u naredbu”, rekao je Nikšić.
Dodao je da neki od prijedloga nisu dobili zeleno svjetlo poslodavaca te je porazno što su shvatili da su predložena minimalna primanja u iznosu od 1.000 KM.
“Shvatili smo da imamo činjenicu da poslodavci kroz neoporezive isplate toplog obroka i prijevoza reketiraju svoje radnike”, rekao je.
Istaknuo je da su povećali minimalnu plaću do stvaranja uvjeta donošenja seta zakona o fiskalizaciji.
“Naravno, važno je naglasiti da neoporezivi dio primanja nije diran”, rekao je Nikšić.
Otkazi
Premijer tvrdi da nije ni točno da se za svih 180.000 radnika treba osigurati razlika na plaći, te naveo da su netočni i navodi poslodavaca o ugrožavanju radnih mjesta, među kojima je i 130.000 otkaza.
Dodao je da ispod minimalca i sam minimalac od 619 KM isplaćuje za 12.313 radnika, a da najveći broj radnika, njih 95.943, prima plaću veću od 619 KM do 700 KM, a od 800 do 999 KM je 45.653 radnika.
“Naglašavam da će Vlada značajan broj obrtnika i poslodavaca osigurati poticaje kako ne bi osjetili opterećenje. Bit ćemo osjetljivi u situacijama kada dođe do eventualnih otkaza, naravno da su mogući i otkazi. Bit ćemo inspekcijskim nadzorom rigorozni i pratiti šalju li se radnici na biro, a nastavljaju raditi u kompanijama. Pozivam sve radnike koji budu izloženi takvim pritiscima, mi garantiramo anonimnost i maksimalnu zaštitu”, poručio je Nikšić.
Jednokratna pomoć
Nikšić tvrdi da je veliki broj poslodavaca pokazao ranije odsustvo želje da uplati neoporezivi dio od 400 KM za radnike i da su ignorirali uredbu, odnosno prema prvoj uredbi da uplate oko 2.500 KM radnicima.
“Svi smo svjedoci kako smo prošlu godinu nastojali osigurati mogućnost podrške radnicima za poboljšanje njihovog životnog standarda. Mogu reći da je veliki broj poslodavaca pokazao izostanak želje za isplatu 400 KM neoporezivo za svoje radnike. Podaci su neumoljivi, za posljednjih šest mjeseci od mogućih 1,5 milijardi pomoći koliko se moglo isplatiti, isplaćeno je 145 milijuna KM”, rekao je Nikšić.