O nama     Uslovi korištenja     Impresum     Oglašavanje     Pravila privatnosti     Kontakt

Organizirano krijumčarenje migranata u Bosni i Hercegovini

Prema upozorenjima Međunarodne organizacije za migracije (IOM) i domaćih sigurnosnih agencija, sve nasilnije radnje krijumčara, uključujući držanje migranata kao talaca i traženje otkupnine, ukazuju na potrebu za snažnijim akcijama za zaštitu ranjivih osoba i razbijanje organiziranih mreža.

Službeni podaci pokazuju da je najveći broj ilegalnih ulaza zabilježen na području Bijeljine, dok su ostale ključne ulazne tačke uključivale Zvornik i Bratunac iz Srbije, te prijelaz Metaljka iz Crne Gore. Većina migranata putuje prema Sarajevu i dalje prema Bihaću, u pokušaju prelaska granice s Hrvatskom.



IOM ističe da su postignuta značajna unapređenja u nadležnostima vlasti, omogućujući bolju integraciju migracija u upravljanje državom. Prema podacima iz sredine oktobra, Služba za poslove sa strancima BiH u privremenim prihvatnim centrima evidentirala je 1320 osoba, s najvećim udjelom državljana Sirije, Afganistana i Maroka.

Osim humanitarnih izazova, migracija na zapadnom Balkanu se mijenja, a broj radnih migranata u regiji raste. U 2022. godini izdano je više od 83.000 radnih dozvola. S obzirom na to, postojeće barijere za zapošljavanje novih radnika zahtijevaju podršku IOM-a.

Znate nešto više o tekstu ili želite prijaviti grešku?

Najnovije
PROČITAJTE VIŠE