U znak podrške studentima u Srbiji i danas su se okupili studenti u Sarajevu i Banjoj Luci. Bez preciziranih zahtjeva, ali sa porukom da će nastaviti tražiti odgovornost za tragediju u Bosni i Hercegovini, te podržavati one koji isto čine u Srbiji. Iako malobrojni – nadaju se da će i druge potaknuti na akciju.
Toliko su stajali mirno ispred Ambasade Srbije. Za nekolicinu sarajevskih studenata – razlika između žrtava Jablanice i Novog Sada – ne postoji.
“Nerad, nemar, javašluk, korupcija – to su sve razlozi zbog kojih je pala nadstrešica u Novom Sadu, radi kojih se kamenolom izručio na mještane u Donjoj Jablanici. Uostalom, to su razlozi i zašto nemamo rektora, sve se može svesti pod to”, smatra Sumeja Muratbegović Tadić, organizatorica.
Studenti inspirisani borbom kolega u Srbiji
No, mjeseci od tragedije u Jablanici prošli su uglavnom u tišini. Sarajevski studenti, inspirisani masovnom borbom onih u Srbiji, tvrde – njihovo organizovanje će uskoro poprimiti drugačije obrise.
“Pitaju nas zašto ste čekali toliko dugo. Pa, ne možemo mi nakon dva dana znati da vlast u Federaciji Bosne i Hercegovine apsolutno ništa neće poduzeti kako bi pruga bila riješena”, poručio je Edin Rikalo, student.
Buduće skupove će, kažu, jasnije precizirati i smanjiti opseg.
Pokažite vašoj djeci kako se preuzima odgovornost, poručeno je danas iz Sarajeva. Dostojanstveno je bilo i u Banjoj Luci, odakle poručuju da je vrijeme za jedinstvo ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u cijeloj regiji.
“Kao Banjalučanin, čestitam kolegama iz Sarajeva i smatram da i mi ovdje u Banjaluci imamo istu obavezu kao i kolege da na identičan način podržimo i studente u Srbiji koje neosnovano tuku. Također, mislim da smo mi kao studenti propustili da se oglasimo o nekim bitnim problemima koji se dešavaju u našem društvu. Da ne govorim o katastrofalnim poplavama koje su nas zadesile ove godine, gdje je mnogo naših sugrađana stradalo. Mi se po tom pitanju nismo oglasili. Međutim, naravno, nikad nije kasno. Ja ovom prilikom pozivam sve svoje kolege iz Bosne i Hercegovine da se ne boje i da ne šute”, smatra Boris Đukić, banjalučki student.
Mali broj akademskih radnika na protestu
Dodaju kako su ovo najvažniji ispiti. Ipak, oni koji ih inače ocjenjuju nisu u velikom broju stajali uz njih.
“To akademsku zajednicu i čini – ne čine je ni zgrade, ni diplome, ni zvanja, već ideali koji promovišu i koji okupljaju”, mišljenja je Đorđe Vuković, profesor Fakulteta političkih nauka u tom gradu.
A da li zaista postoji ijedan koji može ujediniti studente iz svih krajeva Bosne i Hercegovine – preostaje da se vidi.